hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Kňazi poskytujú pútnikom sväté prijímanie v rámci archijerejskej svätej liturgie počas hlavnej púte na horu Zvir neďaleko Litmanovej. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Púť v Litmanovej Už 30 chodia pútnici na horu Zvir. Cirkev zjavenia stále nepotvrdila

V stredu uplynulo tridsať rokov, odkedy slávili prvú svätú liturgiu na hore Zvir v Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa.

TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič s tým, že liturgiu slávil 11. novembra 1990 miestny správca farnosti Ján Závacký spolu s vtedajším rektorom kňazského seminára Vasilom Kormaníkom.

Hora Zvir v Litmanovej je najmladšie pútnické miesto gréckokatolíckej Prešovskej archieparchie. Cirkev dodnes skúma pravosť zjavení, ktoré sa mali uskutočňovať počas piatich rokov – od 5. augusta 1990 do 6. augusta 1995.

„V tom čase sa dvom mladým dievčatám z Litmanovej – Ivetke Korčákovej a Katke Česelkovej mala zjavovať Presvätá Bohorodička. Momentálne celý priebeh zjavení s posolstvami je odoslaný na posúdenie pravosti zjavení na posvätnú Kongregáciu pre náuku viery vo Vatikáne,“ uviedol Pavlišinovič.

Púť v Litmanovej je každú nedeľu po prvom piatku

Ako ďalej priblížil, hora Zvir je pútnickým miestom Prešovskej archieparchie od 7. septembra 2008. Prešovský arcibiskup a metropolita ustanovil za hlavnú púť nedeľu po prvom piatku v mesiaci august.

V roku 2010 bol pri príležitosti archieparchiálnej odpustovej slávnosti zverejnený dekrét o ustanovení puta duchovného príbuzenstva tohto mariánskeho pútnického miesta s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je prvým a hlavným mariánskym chrámom.

„Okrem hlavnej púte je na hore Zvir v Litmanovej púť každý mesiac v nedeľu po prvom piatku, ale veriaci tu môžu prísť aj kedykoľvek inokedy a pookriať na duchu i na tele,“ dodal Pavlišinovič. O duchovnom živote a aktivitách na pútnickom mieste na hore Zvir sa môže verejnosť dozvedieť viac na internetovej stránke www.horazvir.eu.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.