hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Logo výročia pôsobenia redemptoristov na Slovensku. Zdroj: redemptoristi.sk

Redemptoristi Na Slovensku pôsobia 100 rokov. Pripravujú jubilejné slávnosti

Redemptoristi prišli na Slovensko pred 100 rokmi.

V roku 2021 si redemptoristi pripomínajú 100 rokov od príchodu na Slovensko. Prvý kláštor bol založený v Stropkove v roku 1921, nasledovali kláštory v Podolínci (1922), Kostolnej-Záriečí (1923), Michalovciach (1931) a v Bratislave (1935). TASR o tom informovala Eva Güttlerová z mediálneho tímu redemptoristov.

„Pre nás redemptoristov, ktorí žijeme na Slovensku dnes, 100 rokov po založení nášho prvého domu, je toto výročie významné aj preto, aby sme prehĺbili zápal ohlasovania evanjelia chudobným a opusteným v duchu našej charizmy,“ povedal Václav Hypius, provinciál Provincie Bratislava – Praha.

Toto výročie chce využiť aj na to, aby poďakoval svojim spolubratom za ich prácu na poli evanjelizácie, za ich ľudskú blízkosť a svedectvo zasväteného života.

Na jeseň pripravujú jubilejné slávnosti

Redemptoristi Provincie Bratislava – Praha a Viceprovincie Michalovce si storočnicu pripomenú viacerými podujatiami. Hlavné jubilejné slávnosti budú v Stropkove 18. a 19. septembra, ich súčasťou bude aj vedecká konferencia venovaná 100 rokom prítomnosti redemptoristov na Slovensku.

Michalovská viceprovincia oslávi 75 rokov od svojho vzniku 23. marca. Na rok 2021 pripadá i 20. výročie beatifikácie blahoslaveného Metoda Dominika Trčku a 110. výročie narodenia Jána Ivana Mastiliaka.

Redemptoristi na Slovensku a v Česku sa venujú hlavne ľudovým misiám a exercíciám. Ďalšími prioritami sú farská pastorácia, spolupráca s laikmi či pastorácia povolaní. Slovenskí a českí redemptoristi pôsobia od februára 2017 v rámci provincie Bratislava – Praha.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.