hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Mons. Štefan Sečka počas vysviacky nového pomocného biskupa Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboša v júni 2020. FOTO TASR - Milan Kapusta

Smrť biskupa Prázdny biskupský stolec. Známy je Sečkov náhradník

Smrťou biskupa Š. Sečku došlo k uprázdneniu biskupského stolca v Spišskej diecéze.

Smrťou diecézneho biskupa Štefana Sečku došlo k uprázdneniu biskupského stolca v Spišskej diecéze, k takzvanej sede vacante. Hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher uviedol, že v takomto prípade, keď sa biskupský stolec uprázdni, Kódex kánonického práva predpisuje sériu opatrení, ktoré zabezpečia fungovanie diecézy. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Po smrti biskupa Sečku riadenie diecézy ihneď preberá spišský pomocný biskup Ján Kuboš. Ten má riadiť diecézu dovtedy, kým nebude ustanovený diecézny administrátor. „Zároveň má pomocný biskup čo najrýchlejšie upovedomiť Svätú stolicu o smrti diecézneho biskupa a bezodkladne zvolať Kolégium konzultorov, ktoré do ôsmich dní od prijatia správy, že biskupský stolec je uprázdnený, má zvoliť diecézneho administrátora, ktorý má dočasne riadiť diecézu,“ uviedol Majcher.

Vatikán už o smrti vie

Po zvolení diecézneho administrátora má zvolený administrátor čo najskôr informovať Svätú stolicu o svojom zvolení.

„Celý tento proces v Spišskej diecéze už prebieha. Ján Kuboš informoval Svätú stolicu prostredníctvom apoštolského nuncia na Slovensku, a taktiež zvolal Kolégium konzultorov, ktoré sa zíde v krátkom čase, aby zvolilo diecézneho administrátora,“ dodal Majcher.
Sečka zomrel v stredu ráno v levočskej nemocnici. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr. Trpel vážnou chorobu srdca a bol diabetik. Zomrel na následky týchto chorôb. Za spišského biskupa ho menoval 4. augusta 2011 pápež Benedikt XVI.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.