hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Fond vzájomnej pomoci zriadil Úrad vlády SR. FOTO - tvnoviny.sk

Sociálne Úrad vlády rozdelil 100-tisíc eur. Fond vzájomnej pomoci už funguje

Fond vzájomnej pomoci pomohol za prvý polrok 156 jednotlivcom a rodinám.

Za prvý polrok fungovania Fondu vzájomnej pomoci pomohol Úrad vlády (ÚV) SR 156 jednotlivcom a rodinám sumou takmer 99.000 eur.

V najbližších dňoch podporia ďalších 18 žiadateľov sumou 12.717 eur. TASR o tom informovala nezisková organizácia Ľudia ľuďom, s ktorou ÚV spolupracuje pri vyplácaní príspevkov. Fond po vypuknutí pandémie nového koronavírusu založil premiér Igor Matovič (OĽANO).

Okrem Úradu vlády prispela aj široká verejnosť

Žiadatelia na stránke fondvzajomnejpomoci.sk pochádzajú z najrozličnejších sociálnych skupín – od živnostníkov, ľudí z umeleckej brandže cez tzv. „jednoosobové eseročky“ až po tých, ktorí v dôsledku pandémie prišli o zamestnanie, ale i mladých ľudí, ktorí potrebujú pomôcť s financovaním štúdia.

„Táto rôznorodosť uchádzačov nás veľmi prekvapila a zároveň dáva plastický obraz o tom, ako veľmi kríza zasiahla celé Slovensko. Pozitívom projektu je, že okrem príspevku od Úradu vlády SR tieto príbehy môžu a aj podporujú mnohí darcovia zo širokej verejnosti. Spolu tak dokážeme stovkám ľudí pomôcť prekonať toto neľahké obdobie,“ uviedol riaditeľ organizácie Ľudia ľuďom Roland Kyška.

Vo Fonde vzájomnej pomoci je podľa vedúceho ÚV Júliusa Jakaba stále viac ako pol milióna eur, ktoré majú pomôcť ľuďom v ich sťaženej životnej situácii.

„Žiaľ, vývoj pandemickej situácie ukazuje, že bude ešte trvať dlho, kým sa naše životy priblížia normálu, ktorý poznáme spred príchodu koronavírusu,“ skonštatoval Jakab a vyzval tých, ktorých situácia sa zhoršila, aby neváhali a registrovali sa cez stránku fondvzajomnejpomoci.sk.

Podpora do výšky 1000 eur

Fond je určený na pomoc ľuďom, ktorých zasiahla koronakríza. Prispievať doň majú predstavitelia koalície, posledný riadny príspevok je z konca decembra 2020. ÚV zriadil webový portál, kde môžu uchádzači o pomoc uverejniť svoju žiadosť. Každý overený žiadateľ má automaticky nárok na 500 eur z fondu.

Ďalšie príspevky závisia od podpory verejnosti. Úrad vlády poskytne konkrétnemu žiadateľovi o pomoc toľko peňazí, koľko mu prispeje verejnosť. Ak prispeje 30 eur a viac, z fondu pôjde 30 eur. Maximálna výška príspevku z fondu pre jedného žiadateľa je 1000 eur.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.