hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Pacientka počas vyšetrenia v ambulancii všeobecnej lekárky pre dospelých. Ilustračný záber. FOTO TASR - Dano Veselský

Verejné zdravie pod tlakom Chrípka alebo Covid? Štatistiky presne ukazujú, čo je nebezpečnejšie

Začína chrípková sezóna. V kombinácii s pandémiou Covidu-19 mnohých zaujíma, ktorý je nebezpečnejší.

Ročne podľahne chrípke výrazne menej ľudí, ako ochoreniu COVID-19. Do piatku na Slovensku ochoreniu COVID-19 podľahlo 491 ľudí, kým počas minuloročnej chrípkovej sezóny chrípke podľahlo 40 osôb.

Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MR) SR, pričom zdôraznilo, že tieto úmrtia sa zvyčajne porovnávajú nekorektným spôsobom.

800 mŕtvych na chrípku je modelovaný prepočet

Rezort zdravotníctva poukázal na to, že počet 800 obetí, ktorý sa doposiaľ používal ako počet úmrtí v súvislosti s obeťami chrípky za jeden rok, je prepočet nadmerného počtu úmrtí s respiračnými príznakmi počas mesiacov chrípkovej epidémie.

„Je to teda štatistický odhad celkového dosahu chrípky a ďalších respiračných ochorení, ktorý zahŕňa priame aj nepriame dôsledky vírusu chrípky. Presnejšie ide o číslo 816 v týždňoch chrípkovej epidémie a celkových 1503 úmrtí priemerne ročne, ktoré môžu súvisieť s chrípkou a s inými respiračnými ochoreniami,“ zdôraznilo ministerstvo.

Štatistiky úmrtí na Covid pochádzajú z pitvy

Ako ďalej uviedlo, vykazované úmrtia na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku robia najmä na základe pitvy s pozitívnym virologickým nálezom koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá potvrdí, že ochorenie COVID-19 bolo primárnou príčinou úmrtia.

„Sú to teda veľmi presné čísla, nie odhady zo štatistického predpokladu alebo modelovania,“ prízvukovalo.

Rezort zdravotníctva dodal, že počet úmrtí na chrípku vykazuje Úrad verejného zdravotníctva. Počas minuloročnej chrípkovej sezóny bol vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.