hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke zdravotná sestra očkuje učiteľku vakcínou proti COVID-19 vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnice v Trnave počas očkovania učiteľov v sobotu 13. februára 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Verejný prieskum Slováci sa chcú očkovať čoraz viac. Neprekáža im ani Sputnik V

Zaočkovať by sa dala takmer polovica opýtaných, Sputnikom V asi pätina.

Zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 by sa určite dalo 46,6 percenta Slovákov. Ak by to bolo možné, ruskou vakcínou Sputnik V by sa dalo určite zaočkovať 19,6 percenta obyvateľov. Vyplýva to z reprezentatívneho sociologického prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov realizovala od 3. do 5. februára agentúra AKO.

Na otázku „Plánujete sa dať zaočkovať proti koronavírusu, keď dostanete príležitosť?“, by sa dalo asi zaočkovať 21,8 percenta opýtaných. Asi by sa zaočkovať nedalo 8,4 percenta respondentov, určite by sa zaočkovať nedalo 11,2 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 6,3 percenta respondentov a odpovedi sa vyhlo 0,3 percenta opýtaných. Zvyšných 5,6 percenta respondentov uviedlo, že už je zaočkovaných.

Zatiaľ necertifikovaný Sputnik V Slovákom veľmi neprekáža

Respondenti v rámci prieskumu odpovedali aj na otázku „A ak by ste dostali možnosť zaočkovať sa ruskou vakcínou Sputnik V, dali by ste sa ňou zaočkovať?“

Okrem jednoznačne kladných odpovedí uviedlo 31,8 percenta respondentov, že by sa ňou asi dali zaočkovať. Naopak, 18,1 percenta opýtaných skonštatovalo, že by sa ňou asi nedalo zaočkovať a určite by sa ňou zaočkovať nedalo 15,4 percenta respondentov. Odpovedať nevedelo 15 percent opýtaných a 0,2 percenta respondentov nechcelo na túto otázku odpovedať.

Matovič chce očkovať Sputnikom na vlastnú zodpovednosť

Premiér Igor Matovič by bol rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO) udelil výnimku na používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku. S Ruskom podľa neho dohodol dva milióny dávok do konca júna.

Predseda vlády kritizoval odmietanie ruskej vakcíny. Vo svojich vyjadreniach sa odvolával tiež na prieskum agentúry AKO, podľa ktorého by ochota očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 stúpla.

Tvrdí, že zaočkovať by sa mohlo o 300.000 Slovákov viac.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.