hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

V košickej ZOO zvieratká dostali vianočné darčeky, ktoré rozbalili a skonzumovali. Na snímke levica Laura s darčekom. FOTO TASR - František Iván

Vianoce v ZOO Spontánna radosť z darčekov. Zvieratá ich roztrhali na franforce

Predčasné Vianoce mali v piatok zvieratá v košickej zoologickej záhrade. Aj tento rok im chovatelia na spestrenie prichystali kŕmne dávky v podobe vyzdobených darčekov, v ktorých po rozbalení našli chutné maškrty.

Vianočnému prekvapeniu sa potešili rodina makakov magotov, malí medvedí súrodenci Máša a Filip, levica Laura alebo pár leopardov čínskych.

„Aj keď zvieratá príchod Vianoc nespájajú s obdarovaním, pre ich život v ľudskej opatere to má veľký význam najmä z hľadiska ich pohody, ktorej vo svete zoológie hovoríme welfare. Také sú aj najnovšie trendy chovu zvierat v moderných zoologických záhradách. Takzvaný enrichment v rôznych podobách slúži na podporu prirodzených prejavov správania zvierat a to sa stáva súčasťou našich každodenných povinností,“ priblížil zoológ Patrik Pastorek.

Darčeky si užili levy, medvede a opice

Spontánnu radosť z balíčkov prežívala skupina makakov. Dominantný Pepo sa už tradične prvý zhostil najväčšej škatule. Ani ostatní členovia však neobišli naprázdno. Tieto primáty sú známe svojou šikovnosťou, a tak sa veľmi rýchlo dostali k obsahu. V balíkoch našli ovocie, zeleninu, semienka či piškóty.

Ako pre TASR uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová, levica Laura dostala dva balíčky. Ten správny, s obsahom mäsa, zavetrila už z diaľky, razantne sa ujala obsahu a vianočným obalom na hlave potešila divákov. Leopard Ju Long bol opatrnejší, obsah škatule ho síce zaujímal, avšak trvalo dlhší čas, kým sa doň pustil.

„Medvedie dvojčatá nesklamali. Radosť z darčekov prežívali ako malé deti. Smelší Filip sa v zlomku sekundy dostal do škatule, z ktorej sa vysypali dobroty. Viac ako obsah ho však zaujímalo samotné balenie. Zo škatule o pár minút zostali po jeho akrobatických kúskoch len franforce,“ opísala Malešová.

Omnoho opatrnejšia Máša sa k bratovi pridala až o pár minút. Vianočné prekvapenie sa zmenilo na hry typické pre vek týchto takmer ročných medvedíkov.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.