hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Betlehemské svetlo. FOTO - frantiskani.sk

Vianočný čas Betlehemské svetlo je už na Slovensku, v sobotu večer ho prevzali skauti

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. V sobotu (12. 12.) večer ho na slovensko-rakúskych hraniciach prevzali slovenskí skauti od tých rakúskych.

Symbol pokoja, mieru a lásky v utorok (15. 12.) prevezme prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pôjde o prvé oficiálne prijatie na Slovensku. Plamienok z Betlehema odovzdajú skauti symbolicky ľuďom počas posledného predvianočného víkendu na svätých omšiach v kostoloch po celom Slovensku. Vo väčšine kostolov bude k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc.

Distribúcia betlehemského svetla po Slovensku bude v nasledujúcich dňoch, aby pár dní pred Štedrým večerom (24. 12.) bolo dostupné v čo najväčšom počte miest. Tento rok sa totiž nebude šíriť po Slovensku vlakmi. Skauti sú však odhodlaní ho priniesť v čo najväčšej miere tam, kde už bolo aj v minulosti.

Výnimkou v tomto roku nebude ani Lomnický štít, kam sa ho budú snažiť vyniesť skauti z Podtatranskej skautskej oblasti. Chystá sa aj interaktívna mapa s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné.

„Skauti majú radi výzvy a priniesť betlehemské svetlo v tomto roku je bezpochyby jednou z nich. Tentoraz však budeme chrániť okrem plamienka aj seba a svoje okolie,“ povedal koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák. Odpaľovanie svetla bude vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania sa. Suvák preto vyzýva ľudí, aby pri odpaľovaní svetla mysleli na aktuálne hygienické opatrenia, chránili seba, svoje okolie a rešpektovali pokyny. „Či už pôjde o kostol alebo tradičné miesto v exteriéri,“ poznamenal.

Betlehemské svetlo putovalo na Slovensko z rakúskeho Salzburgu, kde ho odpálili počas slávnostnej ceremónie. V nedeľu ho slovenskí skauti ďalej odovzdali na poľsko-slovenských hraniciach skautom z Poľska a na ukrajinsko-slovenských hraniciach zasa skautom z Ukrajiny. Betlehemské svetlo tak bude tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír.

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.