hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

NAKA opäť zatýkala aj medzi sudcami. ILUSTRAČNÉ FOTO TASR - Martin Baumann

Víchrica na súdoch Rozhodovali o spravodlivosti a sami skončili za mrežami

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu.

Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala v stredu v rámci akcie Víchrica Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Žiadosť podal na ÚS generálny prokurátor v zastúpení prvej námestníčky generálneho prokurátora. ÚS na neverejnom zasadnutí pléna umožnil vyjadriť sa trojici obvinených k tejto žiadosti.

„U sudcov, pri ktorých dal Ústavný súd súhlas na vzatie do väzby, Ústavný súd nevidel dôvody, ktoré by znamenali zneužitie prostriedkov trestného práva proti súdnej moci. Pri týchto sudcoch Ústavný súd tiež prihliadol na skutočnosť, že nejde o aktívnych sudcov. Udelenie súhlasu na vzatie do väzby neznamená, že sú splnené podmienky väzobného stíhania,“ uviedol predseda ÚS Ivan Fiačan.

Obvinení z korupcie, prijímania úplatku či zasahovania do nezávislosti súdu

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) sa podľa jeho slov bude musieť dôkladne zaoberať materiálnyni a formálnymi podmienkami väzby.

„Čo sa týka neudelenia súhlasu na vzatie do väzby sudcu Najvyššieho súdu Jozefa K., Ústavný súd už v marci v akcii Búrka vymedzil kritériá, ktoré musí spĺňať žiadosť generálneho prokurátora tak, aby Ústavný súd túto žiadosť mohol preskúmať z hľadiska účelu konania pred Ústavným súdom, to jest, či nejde o zásah do súdnej moci. Naopak, nedodržanie týchto kritérií treba považovať za zásah do súdnej moci, ktorá síce nie je nedotknuteľná, ale návrh na vzatie sudcu do väzby je vážna vec. Z tohto pohľadu sa potom zdá, že oproti tomuto nášmu marcovému vymedzeniu týchto limitov nenastal pri žiadosti generálneho prokurátora týkajúcej sa tohto sudcu posun,“ uviedol predseda ÚS.
NAKA v stredu zadržala aj bývalú podpredsedníčku Okresného súdu Bratislava I Katarínu B. a sudkyňu tohto súdu Otíliu D. Policajti predviedli na výsluch aj podnikateľa Zoroslava K. i väzobne stíhanú bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku J. Obvinenia sa týkajú trestných činov korupcie, prijímania úplatku či zasahovania do nezávislosti súdu.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.