hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Člen volebnej komisie meria teplotu voličovi počas doplňujúcich volieb do orgánov samosprávy 3. októbra 2020. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Voľby O doplňujúce voľby nebol veľký záujem. V jednej z obcí volilo starostu 11 ľudí

Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejnil oficiálne výsledky sobotných (3. 10.) doplňujúcich volieb do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa konali v 48 obciach.

Voliči v nich zvolili 33 nových starostov a starostiek a 26 nových poslancov.

 „Nového starostu či starostku si zvolili občania v 33 obciach Slovenska a chýbajúci počet poslancov zastupiteľstva spolu v 19 obciach,“ uviedol úrad. Najúspešnejší spomedzi kandidátov na starostu boli nezávislí kandidáti a kandidáti bez politickej príslušnosti, bolo ich 23. Nasledovali kandidáti KDH a nominanti strany Sme rodina.

„Najtesnejší výsledok bol zaznamenaný v mestskej časti Košice-Poľov (963 oprávnených voličoch), kde víťazný kandidát predbehol svoju konkurentku o štyri hlasy a získal 241 hlasov. Rovnako o štyri hlasy zvíťazil kandidát na starostu v obci Figa (okres Rimavská Sobota), keď získal 74 hlasov,“ spresnil ŠÚ.

Pôvodne sa malo voliť 28 poslancov, ale v obciach Sasinkovo boli zvolení namiesto troch len dvaja poslanci a v Pribyline jeden z dvoch poslancov, pre nedostatok kandidátov. Súčasne v obciach Prosiek (okres Liptovský Mikuláš), Píla (okres Pezinok) a Ďurďoš (okres Vranov nad Topľou) sa voľby do zastupiteľstva nekonali, pretože nik nekandidoval. Najviac zvolených poslancov, desať, boli nezávislí nominanti.

Starostu volilo 11 ľudí

Na sobotňajších doplňujúcich voľbách sa zúčastnilo celkovo 35,9 percenta z celkovo 32.452 voličov zapísaných v zoznamoch voličov, svoje volebné právo využilo 11.643 občanov (počet vydaných obálok). Najvyššia účasť na úrovni 74 percent bola vo východoslovenskej obci Beša (okres Michalovce). Naopak, najmenší podiel voličov využilo svoje volebné právo v obci Sasinkovo (okres Hlohovec), kde prišlo voliť 17 spomedzi 711 voličov, čo predstavuje účasť na úrovni 2,39 percenta. Najviac hlasovacích obálok, spolu 1297, bolo odovzdaných v obci Ivanka pri Dunaji (okres Senec). Súčasne najmenej obálok – 11 -odovzdali hlasujúci v obci Ondavka (okres Bardejov).
Na spracovaní výsledkov sa v sobotu podieľalo 110 pracovníkov ŠÚ SR, ktorí pracovali v 27 sumarizačných útvaroch.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.