hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Voliči s deťmi pri volebnej schránke vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v priestoroch pohostinstva v mestskej časti Prešova Šidlovec. EASYFOTO TASR - Maroš Černý

Volebný prieskum Parlamentných volieb by sa zúčastnilo 55 percent voličov. Vyhral by nováčik

Prieskum uskutočnila počas novembra agentúra Median pre RTVS. Pýtali sa aj na najdôveryhodnejšieho politika.

V parlamentných voľbách by zvíťazil Hlas-SD s 20,3 percentami hlasov. Voliť by určite išlo 55 percent ľudí. Najdôveryhodnejšou političkou je prezidentka Zuzana Čaputová.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Median pre RTVS, ktorý sa realizoval v termíne od 6. do 11. novembra na vzorke 1018 ľudí nad 18 rokov. Výsledky zverejnili v nedeľnej politickej diskusnej relácii O päť minút 12.

Do parlamentu by prešlo 6 strán

Hlasovať by v hypotetických voľbách prišlo dokopy 73 percent opýtaných, 18 percent opýtaných odpovedalo, že by „skôr prišli“. Odpoveď „skôr nie“ si zvolilo šesť percent opýtaných. Určite by neprišlo voliť 21 percent opýtaných.

Druhé miesto by získalo OĽANO s 16,6 percentami. Nasledovala by SaS s 12,5 percentami hlasov, ďalej Progresívne Slovensko so 7,3 percentami hlasov. Pod hranicou siedmich percent by skončili ĽSNS (6,9 percenta opýtaných) a Smer-SD (6,3 percenta opýtaných). Koaličná strana Sme rodina by získala 5,8 percenta hlasov.

Pod hranicou piatich percent by skončilo KDH (4,4 percenta) a Za ľudí (4,1 percenta). SMK-MPK by mala 3,2 percenta. SNS 2,4 percenta, Dobrá voľba 2,3 percenta, Most-Híd 1,6 percenta hlasov a strana Vlasť 1,5 percenta hlasov.

Sulík predbehol Matoviča

Najdôveryhodnejšou je podľa opýtaných hlava štátu. Po nej nasleduje líder strany Hlas-SD a poslanec NR SR Peter Pellegrini (nezaradený). Tretiu priečku získal šéf koaličnej SaS Richard Sulík. Po ňom nasleduje premiér Igor Matovič (OĽANO), líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová, šéf koaličnej strany Sme rodina Boris Kollár, šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico a napokon Marian Kotleba, ktorému dôveruje najmenej ľudí z opýtaných.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.