hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Akcia Čisté hory. Archívna snímka. FOTO TASR - Milan Kapusta

Vysoké Tatry Neporiadni turisti. Vysoké Tatry po nich čistilo 400 dobrovoľníkov

Dobrovoľníci aj tento rok na území Tatranského a Pieninského národného parku zbierali odpadky. V rámci 42. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali dokopy 355,5 kilogramu odpadkov.

TASR o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová s tým, že tento rok sa zapojilo 480 dobrovoľníkov.
Ako ďalej priblížila, bilanciu 42. ročníka akcie Čisté hory vylepšili takzvané potermíny. Nepriaznivé počasie, ktoré na celom Slovensku panovalo v predposlednú septembrovú sobotu, odradilo mnohých záujemcov, niektorí si to preto vynahradili v nasledujúcich dňoch.

„Síce nás veľmi neteší, že aj po rokoch trvania akcie je stále čo zbierať, osobne som veľmi rád, že i dnes sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí majú srdečný vzťah k Tatrám a všeobecne k prírode, čo dokumentuje aj záujem o túto tradičnú akciu,“ skonštatoval Igor Stavný, dlhoročný koordinátor Čistých hôr, ktorých organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u.

Našli aj opustený ruksak a turistické vybavenie

Dobrovoľníci sa zamerali na oblasť Zverovky, okolie Sliezskeho domu a úsek Monkova dolina – Strednica. Šestica horolezcov si zobrala na starosť Batizovskú a Zlomiskovú dolinu, odkiaľ vyniesli dokopy 51 kilogramov odpadu. Vo vreciach končili najmä hrdzavé konzervy, rozbité sklenené fľaše, staré batérie i rôzne igelity. „Zatiaľ čo v Zlomiskovej doline, kde vyzbierali celkovo 41 kilogramov odpadu, pochádzali smeti predovšetkým z okolia bivakov pod Zlomiskovou vežou, v Batizovskej doline najviac neporiadku objavili v blízkosti Batizovského plesa,“ ozrejmila Petránová.

Ako dodala, okrem odpadkov po horolezcoch a turistoch natrafili aj na opustený ruksak a turistické vybavenie výrazne poznačené časom. Dobrovoľníci v okolí cesty k Popradskému plesu vyzbierali 30 kilogramov rôzneho odpadu, ďalších 15 kilogramov odtiaľ vyniesli ešte v poslednú septembrovú sobotu, teda v hlavný deň konania sa akcie.
Celková bilancia za vyše štyri desaťročia predstavuje približne 64 ton neporiadku, ktorý z prírodného prostredia vynieslo viac ako 46.000 dobrovoľníkov.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.