hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Bociany biele v hniezde v obci Mojš pri Žiline. FOTO TASR - Erika Ďurčová.

Zázrak prírody Bociany už dokážu prežiť zimu aj na Slovensku. Keď je zle, pomôže im rehabilitácia

Bociany dokážu prezimovať i na Slovensku. Pomôcť im treba, keď nevedia lietať.

Vo voľnej prírode prezimujú každoročne na Slovensku jeden až tri bociany biele, počas miernej zimy i viac.

Osamoteného jedinca po jesennom odlete bocianov na zimoviská aktuálne ochranári evidujú napríklad v katastri obce Ulič v okrese Snina. Ako v tejto súvislosti informuje Správa Národného parku (NP) Poloniny, kým bociany nie sú zranené a sú schopné lietať, umiestňovať do rehabilitačných staníc ich netreba.

Choroba alebo nevyzrelosť sú najčastejšími príčinami zimovania bocianov u nás

Príčin, prečo bocian v jeseni na svoje zimovisko neodletí, môže byť viacero. „Dôvodom mohla byť choroba, parazity peria, hormonálna porucha, slabosť z podvýživy, prípadne môže ísť o nevyspelé mláďa z neskoršieho hniezdenia, ktoré nemalo dosť sily na odlet do Afriky,“ ozrejmila Zuzana Bartušová zo Správy NP Poloniny s tým, že takéto jedince sa často stávajú obeťou líšok, túlavých psov či iných predátorov.

Okrem nich nie je podľa jej ďalších slov pre bocianov zimujúcich na území Slovenska „nepriateľom“ chlad, mráz a sneh, ale nedostatok potravy. Preto pred nástupom tuhej zimy zvyknú odtiahnuť viac na juh.

Bociany pri východe slnka, 5. septembra 2020. FOTO TASR/AP

V Uliči sledujú zraneného bociana, ale zatiaľ im uniká

„Pokiaľ lieta, nemáme právo, potrebu ani možnosti chytať ho a umiestňovať v obmedzených podmienkach rehabilitačných staníc,“ doplnila Bartušová s tým, že k odchytu ochranári pristupujú až keď je bocian ranený, vysilený a stráca plachosť.

Preto podľa nej nechávajú vo voľnej prírode aj bociana, ktorého najprv evidovali v obci Zboj, neskôr v Uliči. „S cieľom pomoci tomuto jedincovi sme opakovane v priebehu októbra už trikrát uskutočnili operatívny výjazd, žiaľ, bezúspešne. Bocian bol v dobrej kondícii a po našom priblížení sa k nemu nám zakaždým unikol,“ priblížila snahy ochranárov.

Ako však doplnila, jedinec má aktuálne pravdepodobne poranené krídlo a monitoring jeho stavu zo strany verejnosti je preto v súčasnosti na mieste.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.