hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Zdravie Na infekcie dýchacích ciest zomierajú ročne tisícky Slovákov

Infekcie dolných dýchacích ciest sú piatou najčastejšou príčinou smrti na Slovensku.

Na Slovensku ročne zomrie viac ako 2700 ľudí na infekcie dolných dýchacích ciest, z nich viac ako 2200 osôb je starších ako 65 rokov. Zároveň sú piatou najčastejšou príčinou smrti na Slovensku. Upozornila na to Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť (SPFS), pričom poukázala na dôležitosť očkovania proti chrípke a pneumokokovému zápalu pľúc.

Odborníci pripomenuli, že riziko týchto infekcií rastie so zvyšujúcim sa vekom. Ak vyžaduje zápal pľúc hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti u pacienta nad 80 rokov, pravdepodobnosť úmrtia je podľa nich až 80 percent.

„Či ide o zápal pľúc bakteriálny alebo nebakteriálny, vždy môže byť predovšetkým pre rizikové skupiny život ohrozujúci. U starších ľudí môže navyše aj v prípade úspešnej liečby spôsobiť destabilizáciu pôvodných chronických ochorení, ktorá môžu vyústiť do srdcových zlyhaní, komplikácií cukrovky či zlyhania obličiek,“ uviedol lekár Štefan Laššán z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Najdôležitejšia je prevencia: očkovanie proti chrípke

Poukázal na to, že podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2018 sa na Slovensku vyskytuje 17.000 prípadov zápalu pľúc ročne. Laššán preto zdôraznil, že pre rizikové skupiny je nevyhnutná prevencia, ktorá spočíva predovšetkým vo vakcinácii proti chrípke a pneumokokom.

To, že ochoreniu možno bezpečne predchádzať, potvrdila aj všeobecná lekárka pre dospelých a viceprezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Iveta Malíková. Zdôraznila, že očkovanie má overený bezpečnostný profil. „Je možné ho absolvovať pri jednej návšteve lekára spolu s očkovaním proti chrípke,“ doplnila.

Predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová zároveň apelovala na riaditeľov zariadení sociálnych služieb, aby okrem dodržiavania hygienických zásad, príjmu vitamínov C a D a nosenia rúšok u všetkých osôb v zariadení nezabúdali ani na platnú legislatívu, z ktorej vyplýva povinnosť očkovania osôb umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb proti chrípke a proti pneumokokom.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.