hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Ilustračná foto. ZDROJ - shutterstock.com/cisteruky.sk

Zdravie Prať, vetrať či prekrývať? Ako správne nosiť respirátor

Odporúčanie ministerstva vnútra k ochrane obyvateľstva v súvislosti pribúdajúcimi prípadmi mutácie koronavírusu.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre britskú mutáciu nového koronavírusu odporúča používať respirátor. Obzvlášť je vhodný v uzavretých, málo vetraných a iných rizikových prostrediach. Rezort na to poukázal na sociálnej sieti. Ministerstvo upozorňuje, že nie všetky respirátory sú rovnako kvalitné.

„Pri kúpe respirátoru si overte kvalitu, žiaľ sa opakovane objavujú nekvalitné respirátory, ktoré nespĺňajú deklarovanú úroveň ochrany. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tieto respirátory pravidelne testuje,“ uviedlo ministerstvo. Pokiaľ má respirátor výdychový ventil, je nevyhnutné nosiť cez tento respirátor ešte rúško.

Respirátor pri bežnom používaní sa podľa ministerstva dá použiť aj niekoľkokrát opakovane.

„Medzi použitiami odporúčame vyvesiť a vyvetrať po dlhšiu dobu,“ dodal rezort.

Pokiaľ človek nemá FFP2 respirátor, ministerstvo odporúča nosiť kvalitné a dobre pasujúce rúško, najlepšie chirurgické. Látkové rúška ministerstvo odporúča prať denne.

„Nechytajte respirátor či rúško z vonkajšej strany, po manipulácii s rúškom si umyte alebo vydezinfikujte ruky,“ uviedlo ministerstvo.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.