hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Zdravotná pracovníčka drží vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od farmaceutickej spoločnosti Moderna. FOTO TASR/AP

Zdravotné poistenie O kartičku v peňaženke menej. Preukaz poistenca má náhradu

Preukaz poistenca už netreba mať pri sebe, stačí mobilná aplikácia.

Od januára už všetky zdravotné poisťovne ponúkajú pre svojich poistencov možnosť vybrať si formu preukazu poistenca. Ten už nemusí mať poistenec fyzicky pri sebe, postačí, keď sa ním preukáže aj v elektronickej forme. V stanoviskách to pre TASR uviedli všetky tri zdravotné poisťovne.

Ako posledná priniesla elektronickú verziu preukazu Všeobecná zdravotná poisťovňa

Využitie elektronického preukazu poistenca umožnila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od januára. „Ak preukaz poistenca nemáte pri sebe, v prípade potreby sa stačí preukázať aj jeho zobrazením v mobilnej aplikácii VšZP,“ priblížil hovorca VšZP Matej Neumann.

Novela zákona o zdravotnom poistení rozšírila možnosti poistencov, ako sa hodnoverne preukazovať u lekára. Aplikáciu si stačí podľa Neumanna stiahnuť, verifikovať sa a preukaz poistenca sa automaticky stane jej súčasťou.

V súčasnosti sa podľa zákona môže poistenec pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku preukázať občianskym preukazom s elektronickým čipom, respektíve dokladom o pobyte s elektronickým čipom. Rovnako sa môže preukázať preukazom poistenca, európskym preukazom alebo náhradným certifikátom k preukazu poistenca či preukazom poistenca s označením preukazu Európskej únie.

Online preukazy má Union aj Dôvera

Elektronický zdravotný preukaz môžu využiť aj poistenci zdravotnej poisťovne Union. „Máme mobilnú aplikáciu, kde majú poistenci nahratú svoju kartičku poistenca, ktorou sa riadne môžu preukazovať tak u lekára, ako i pri výbere liekov v lekárňach,“ spresnila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Poistenci môžu v aplikácii sledovať prehľad zdravotných úkonov, ktoré im boli vykonané, môžu skontrolovať svoje recepty a ich výdaj a nájdu tam aj ordinačné hodiny lekárov. „Aplikácia ponúka prehľad všetkých predpísaných receptov vrátane tých, ktorým už vypršala platnosť (exspirovali) alebo boli vyzdvihnuté. V aplikácii nájdete aj čiarový kód receptu, na základe ktorého si môžete vyzdvihnúť vaše predpísané recepty,“ vymenovala Dupaľová Ksenzsighová.

Zdravotný preukaz v mobile majú poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera od roku 2013. „Neustále mobilnú aplikáciu vylepšujeme a dopĺňame o nové funkcie, ktoré súvisia s využívaním výhod, komunikáciou so zdravotnou poisťovňou, samodiagnostikou či prehľadom o platbách poistného a čerpaním zdravotnej starostlivosti,“ dodal PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.