hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Snežný pluh na ceste v Bratislave. Archívna snímka. FOTO TASR - Jaroslav Novák.

Zima na cestách V Bratislave sa snehu neboja. Ich plán je pritom veľmi jednoduchý

Bratislava bude niektoré komunikácie odhŕňať prednostne, najmä tam, kde jazdí MHD.

Prioritizácia komunikácií, ktoré sa budú odhŕňať prednostne, lepšia práca s dátami na mestskom dispečingu či zapojenie komunálneho podniku na odhŕňanie chodníkov v Ružinove, Novom Meste či vo Vajnoroch patria medzi vylepšenia zimnej údržby v Bratislave. Zabezpečovať ju bude na komunikáciách a aj časti chodníkov mesta dodávateľ A.I.I. Technické služby, Komunálny podnik Bratislava spolu so zazmluvnenými mestskými časťami.

„Minulú zimu nás potrápili najmä chodníky a hoci sme posilnili technické a personálne kapacity, podarilo sa ich odhrnúť do 24 hodín na 56 percent. Tento rok, keď sa do zimnej údržby chodníkov zapojí aj náš komunálny podnik, by sme chceli percento úspešnosti potiahnuť aspoň na 93 percent do 24 hodín,“ uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo.

Situáciu monitoruje šesť meteostaníc

Aktuálny operačný plán zimnej údržby je doplnený o prioritizáciu komunikácií, ktoré sa budú odhŕňať prednostne. Ide najmä o hlavné ťahy, kde premávajú linky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Prioritu pri posype a odhŕňaní majú vždy najvyťaženejšie úseky ako kopcovité terény, mosty, nemocnice, školy a iné vysoko frekventované oblasti.

Monitoring počasia bude túto zimu pracovať okrem predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu aj s dátami zo šiestich meteostaníc. „Mestský dispečing tak bude môcť efektívnejšie plánovať výjazdy zimných mechanizmov a flexibilnejšie reagovať na potrebu zimnej údržby mesta v jeho konkrétnych častiach,“ tvrdí magistrát.

Sypač, ktorý bude na cestách non-stop

Pokračovať chce aj s vylepšeniami zimnej údržby z minulého roka. Napríklad s optimalizáciou rajónov pre sypače či v nepretržitom odhŕňaní kritických kopcovitých terénov. „Podobne ako minulý rok bude na kritické kopcovité úseky ako Kramáre, Pražská, Dlhé diely, Koliba okrem sypačov určených pre jednotlivé rajóny pridelený aj pohotovostný sypač, ktorý ho bude po zadaní výjazdu odhŕňať nepretržite a systematicky až do odvolania,“ spresnila samospráva.

Osvedčili sa aj kvalitné zimné pneumatiky pre MHD, ktoré boli v minulosti častým dôvodom komplikácií a zdržovania premávky v kopcovitých úsekoch mesta. V prípade potreby bude k dispozícii takzvaná extra havarijná čata, ktorý umožní vozidlám MHD dostať sa aj do ťažko dostupných terénov.

„Pre prípad potreby vyslobodiť zapadnutý autobus, aby neblokoval premávku, bude k dispozícii aj tento rok vyslobodzovacie vozidlo s hydraulickou rukou,“ poznamenalo mesto.

Výjazdy a posyp budú môcť občania sledovať online

V spolupráci s dodávateľom chce mesto aj tento rok sprostredkovávať verejnosti informácie o posypoch a výjazdoch posypovej techniky online.

K dispozícii bude aj telefonická linka +421 259 356 777 pre zimnú údržbu, na ktorú budú môcť Bratislavčania nahlasovať kritické situácie na komunikáciách, a bude v prevádzke vždy pri mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Magistrát informuje o zimnej údržbe aj na webe www.odhrnieme.to.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.