hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Zmena v pandemických opatreniach V karanténe musíme zostať dlhšie. Pozrite sa, ako sa od pondelka menia opatrenia

Od pondelka začne platiť COVID automat. Karanténa sa opäť predlžuje na 14 dní.

Od 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Po piatkovom on-line rokovaní vlády to na tlačovej konferencii vyhlásil predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Vládny kabinet zároveň prijal uznesenie, ktorým sa má od pondelka zásadne zmeniť prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa na Slovensku nebude vyžadovať od pondelka (8. 2.), ale až od stredy (10. 2.).

„Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní,“ oznámil. Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. „Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou,“ poznamenal Krajčí.

Školy sa neotvoria všade

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva v takýchto okresoch zakážu výučbu na školách,“ povedal minister.

V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Krajčí poznamenal, že rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Vláda sa na svojom piatkovom rokovaní zhodla na tom, že po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom.

Krajčí víta, že COVID automat bude taký, ako ho odporučili epidemiológovia. Na Slovensku podľa jeho slov budú viac-menej platiť také opatrenie ako v posledných dňoch. „Sme v čiernej zóne. S výnimkou prírody nedochádza k uvoľneniam,“ skonštatoval minister.

Medzi takzvané čierne okresy na Slovensku aktuálne patrí Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

Karanténa bude odteraz opäť 14 dňová

Po príchode z rizikových krajín bude od pondelka 8. februára od 6.00 h po novom nutné absolvovať nie desaťdňovú, ale štrnásťdňovú izoláciu. Osoba bude po novom testovaná RT-PCR metódou nie na piaty, ale na ôsmy deň po príchode. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upravujúcej režim na hraniciach. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

ÚVZ SR vysvetlil, že k predĺženiu domácej izolácie a stanoveniu neskoršieho dňa testovania pristúpili na základe odporúčaní medzinárodných zdravotníckych inštitúcií, ktoré vyhodnocovali riziká spojené s novými mutáciami nového koronavírusu. Mutácie podľa odborníkov viedli k zhoršovaniu epidemiologickej situácie v oblastiach, v ktorých sa rozšírili. Aby sa tlmil počet ochorení, hospitalizácií a úmrtí, je podľa hygienikov potrebné sprísňovať opatrenia na zníženie rizika prenosu infekcie.

Do karantény po kontakte s chorým aj v prípade negatívneho testu

„Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou,“ uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Lehota podľa jej slov platí aj v prípade, že výsledok testu je negatívny, a to z dôvodu, že sa u osôb ešte môžu prejaviť klinické príznaky. „Štrnásťdňovú izoláciu je potrebné dodržať aj v prípade, že osoby sú bezpríznakové a bez testovania. Ak sa u nich klinické príznaky prejavia, o termíne ukončenia karantény rozhoduje ošetrujúci lekár,“ doplnila hovorkyňa ÚVZ SR.

Povinnosť karantény sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.