hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Miro Žbirka. FOTO: facebook.com/MiroZbirka

Hudba Miro Žbirka má novú výberovku a knihu piesní

Dve novinky v podobe výberového albumu The Best Of Miro Žbirka a knihy piesní Miro Žbirka Songbook predstavil v piatok podvečer Miro Žbirka. Do života ich uviedol jubilujúci textár a básnik Kamil Peteraj, autor desiatok textov Žbirkových hitov.

The Best Of Miro Žbirka ponúka na troch diskoch 68 piesní, najstaršou je Zažni z roku 1977, najmladšou a zároveň aj najnovšou je Slovenská, ktorá sprevádza nový film Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety.

Okrem známych hitov sú na výbere aj menej známe piesne, medzi nimi Starý muž z osamelého domu či Dotieravý deň. Podstatné však je, že kompilácia ponúka piesne zo všetkých Žbirkových albumov, od prvého Doktor sen až po aktuálny Double album.

Miro Žbirka a jeho hudobno-knižná novinka. FOTO: facebook.com/MiroZbirka

Výber skladieb dramaturgicky zostavil sám spevák. V booklete nechýbajú odkazy na originálne albumy, na ktorých skladby pôvodne vyšli.

Celý album bol remastrovaný v londýnskych Abbey Road Studios. Pre porovnanie, prvá Žbirkova výberovka s názvom 12 Naj vyšla v roku 1985 ešte na vinylovej platni.

„Dostal som šancu navrhnúť väčšinu skladieb, čo si veľmi cením. Keď je to Best Of, tak sa tým myslí to, že to majú byť tie najpopulárnejšie piesne. Išiel som chronologicky po albumoch a z  každého som vybral tie piesne, ktoré sú nielen dobré, ale aj populárne,“ uviedol spevák.

Popri albume vyšla aj kniha 187 piesní

Miro Žbirka Songbook ponúka celkom 187 textov piesní vrátane akordov. Tie sú zoradené chronologicky od prvého Žbirkovho albumu Doktor sen z roku 1980. Ku každému albumu je uvedený aj sprievodný komentár z doby vzniku.

„Songbook bola vždy moja idea, vždy som o tom hovoril, najmä keď sme si nevedeli spomenúť na akordy nejakej piesne. Nie je to však jednoduché, tu nie je úplne bežné vydávať takéto knihy. Mne sa na tej knihe páči to, že zvolili chronológiu od album Doktor sen, že nie je len o akordoch a textoch, ale ku každému albumu je komentár, ktorý vychádza z rozhovorov so mnou,“ dodal Žbirka.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.