hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

CD Miro Jilo - Čary mary múú. FOTO: https://www.facebook.com/miro.smilnak

Nové CD Miro Jilo varuje: V Tesco by som určite niekoho okradol!

Súčasná pandemická situácia si vyžiadala už niekoľko obetí. Jednou z nich je aj pesničkár Miroslav Šmilňák, umeleckým menom Miro Jilo.

Spevák známy z dlhoročného účinkovania v kapele Metelica sa Covidu-19 zatiaľ úspešne vyhýba, no ten sa mu momentálne postavil rovno do cesty. Miro vydal svoj 3. sólový album s názvom Čáry máry múú. Je venovaný deťom, ale zatiaľ sa k nim nevie dostať. Ešte ani nestačil vychladnúť z výroby a už prišli všeobecné opatrenia proti šíreniu epidémie. Jedným z nich bolo aj zrušenie koncertov.

„Podarilo sa mi s Martinom „Chucky“ Norisom a kámošmi natočiť poctivé CD. Keby som dokázal do Vianoc predať prvých 1000 ks, stále to bude len o pokrytí nákladov, na ktoré som si požičal. Lenže teraz mi padli všetky koncerty a s nimi aj možnosť toto CD na nich promovať,“ oznámil prostredníctvom sociálnej siete.

Nepatrím k šťastným 5 percentám

Kultúra v dôsledku pandémie trpí, aj keď ako hovorí autor nového CD, nie všetci sú na tom rovnako:

„Možno 5 percent umelcov je za vodou, ale zvyšok je na tom biedne. Mediálno-bulvárny obraz o umeleckom fachu väčšinou zaostruje na horných pár percent a tak je v spoločnosti pocit, že sa nič nedeje. Veď umelci majú…“

Miro Jilo a jeho tri sólové albumy. FOTO: https://www.facebook.com/miro.smilnak

Na komentáre na sociálnych sieťach ohľadom privyrábania si vykladaním tovaru v hypermarketoch reaguje prostredníctvom statusu na facobooku takto:

„Občas čítam, že prečo sa kulturníci sťažujú, že nemajú prácu. Nech idú dokladať tovar do Tesca, práce je dosť. Skladať slová do veršov, skladať tovar do regálov – áno, je to podobné. Rozdiel je akurát v tom, že umelci by to mali skladať tvorivo a „skladatelia“ v Tescu podľa danej normy.“

Rešpekt voči vykladačom tovaru

„Obe povolania majú úctu, žiadne by som nenadraďoval ani neponižoval. Ale asi by sa to nemalo pliesť. Keby som išiel pracovať k pokladni, niekoho by som určite okradol. Buď seba, vás alebo Tesco. Nedopadlo by to dobre, lebo na to nemám. Tých, ktorí na to majú a robia to dobre, mám vo veľkej úcte. Naozaj, rešpekt!“

Kedy skončia všetky protipandemické opatrenia, je otázne. Umelci žijúci na voľnej nohe hľadajú východisko ako sa uživiť. Autor a interprét 11 piesní na novom CD už pozná odpoveď na to, ako danú situáciu vyriešiť. Nemyslí pritom len na seba, ale aj na ostatných kolegov umelcov:

„Za seba – ak sa vám páči moja muzika, podporte ju kúpou CD. Idú Vianoce, Mikuláš. Za ostatných – podporme ľudí z umeleckého fachu vo svojich komunitách kúpou ich výrobkov. Čeknime, či sú ok, či nedepkujú, či sa nerozpili. Dohoďme im nejaký kšeft. A vám všetkým, šťastný nový pondelok, priatelia,“ uzavrel pesničkár na sociálnej sieti.

Zdroj: https://www.facebook.com/miro.smilnak

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.