hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Zdroj foto: Archív Martina Haricha

Nový singel Martin Harich: Chýba nám, čo sme mali pred pár mesiacmi každý deň ako na počkanie

Spevák, muzikant a skladateľ Martin Harich strávil za posledné dva roky niekoľko mesiacov v Spojených štátoch, kde v New Yorku komponoval libreto k muzikálu Christmas Carol. V USA vznikla aj novinka, v ktorej sa nezaprie vplyv americkej country scény.

Plánovanú premiéru muzikálu Christmas Carol síce prekazila pandémia a odsunula ju na ďalšie Vianoce, ale spevák pobyt v USA využil na skladanie vlastných piesní a cestovanie po kontinente.

„Snívam o slobode, ktorá je na dohľad, ale zahmlená“

Práve atmosféra krajiny s nádychom slobody ho inšpirovala k singlu Simple Song. Spevák tak pokračuje vo svojej anglickej tvorbe a nadväzuje na minuloročné EP Blue so skladbami Serious Trouble alebo Fight For You.

Do skladby Simple Song som schoval veľa pocitov. Je však predovšetkým o tom, ako sedím v noci potichu na balkóne, na zamračenom nebi hľadám nejaké hviezdy a snívam o slobode, ktorá je síce na dohľad, ale tak trocha zahmlená. 
 

Ale aj napriek tomu je to celkom veselá pieseň. Aj my sami vieme, že tento pocit nie je smutný, je to iba pocit, že nám chýba niečo, čo sme mali ešte pred pár mesiacmi každý deň ako na počkanie. Celkom jednoduchý pocit,“ uvádza Harich, ktorý neskrýva, že americká country scéna ho ovplyvnila.

Počas pandémie tvoril, v karanténe nahral album Tulák

Nie je to práve inšpirácia, čo nás dvihne zo stoličky a niekedy núti zbaliť si kufre? Počas pandémie práve toto objavovanie chýbalo nejednému z nás. A tak, ako sme všetci žili viac zo spomienok, vznikla táto pieseň,“ dodáva Harich.

Rok 2020, ktorý sa niesol v duchu obmedzenia pohybu a bez možnosti koncertovania, využil talentovaný muzikant najmä na ďalšiu autorskú tvorbu. Na začiatku roka vydal anglické EP Blue, ktoré je ovplyvnené hlavne cestovaním a tiež hraním na ulici vo svetových metropolách.

Počas leta poslal do sveta album Tulák, v ktorom sa vrátil na chvíľu k slovenčine a ktorý nahral sám v záhradnom domčeku počas nútenej karantény. Tulák nesie v sebe Harichove tradičné ľahké melancholické balady a bol vydaný vďaka silnej podpore fanúšikov, ktorí naň prispeli prostredníctvom crowdfundingového projektu.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.