hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Píše Jožo Bubnár alias B-Joey: Prečo si vybrať gospelovú scénu?

Rád by som mladým kapelám odovzdal zopár postrehov po rokoch v hudbe, píše Jožo Bubnár as. B-Joey.

Možno to bola iba obyčajná zhoda náhod. Možno túžba objaviť niečo nové a nepreskúmané. Alebo možno – jednoducho povedané – prirodzené riadenie nášho Boha, ktorý má vo všetkom jasno a pozná začiatok i koniec, alfu i omegu každého nášho počinu, našej aktivity a túžby. Azda to bola z mojej strany trošku aj znechutenosť a zopár negatívnych skúseností z gospelovej brandže, ktoré ma istým sposobom prinútili vykročiť na cestu komerčnej hudby a dať posledné zbohom projektu S2G Band, fungujúcemu takmer desať rokov. Za ten čas si stihol pripísať na konto štyri štúdiové albumy, sedem videoklipov a asi 220 koncertov.

Postrehy pre mladých, začínajúcich a váhajúcich

Hudbu ako takú som totiž nesmierne miloval a milujem dodnes, preto som ju radikálne zanechať rozhodne nechcel. Nech to už však bolo hocičo, realita je taká, že ja, Jozef Bubnár, kedysi líder a autor piesní celkom úspešnej gospelovej skupiny, som sa nejakým spôsobom ocitol vo sfére modernej pop music a pod menom B-Joey som o sebe pomerne úspešne dal vedieť aj za hranicami našej krajiny, v USA či vo Veľkej Británii. Dnes, po takmer dvojročnej štúdiovej drine s mojím dobrým kamošom a producentom Randym Gnepom, po mnohých (relatívnych) úspechoch na domácej i zahraničnej hudobnej scéne, po mnohých prebdených nociach, rozmýšľaniach a častom zármutku z odmietania mojej tvorby v domácich (zvlášť mainstreamových) rádiách by som mladým, začínajúcim a váhajúcim kapelám predstavil zopár postrehov po rokoch skúseností s hudbou. Prišiel som na ne pri nedávnom porovnávaní gospelovej a takzvanej „B-éčkovej“ komerčnej hudby na Slovensku (teda takej, ktorá nie je širokým masám ponúkaná cez mienkotvorné najpočúvanejšie rádiá).

Gospelová scéna ocení úprimnú snahu

1.
Ak ste úprimne presvedčení kresťania a túžite svoju hudbu prezentovať, hrať naživo pre celkom slušnú poslucháčsku základňu, ktorá ochotne príde na váš koncert, neváhajte ísť cestou gospelu. Zabehnuté fungujúce kresťanské festivaly, ako napríklad Verím Pane, CampFest, Lumen festival a mnoho iných, hoc aj menších podujatí, sú vždy plné nadšeného publika. Úspešná žiadosť o vstupenku mladej kvalitnej kapely na pódiá takýchto eventov nemusí prejsť toľkými úskaliami ako pri vstupe na zabehnuté komerčné festy. A už len obyčajný úprimný koncertík v kostole alebo kulturáku nejakej ochotnej farnosti je pre hudobníkov omnoho motivujúcejší a prospešnejší ako depresívny a ego ponižujúci komerčný performance v zafajčenom bare, kde vašu hudbu aj tak majú hostia daného podniku hlboko v paži…

Kresťanské rádiá prijmú hodnotné skladby bez zákulisných ťahov

2. 
Ak túžite svoju tvorbu dostať do vysielania slovenských rádií, vedzte, že pri náboženskej hudbe veľa možností nemáte. Existuje iba zopár vysielačov, na ktoré sa môžete obrátiť s kresťanskou filozofiou vašich textov. Potešujúce však je, že tie kvalitnú hudbu a hodnotné posolstvo prijmú bez podmienok a zákulisných ťahov. Dianka v Lumene aj ľudia z hocijakých iných webových kresťanských rádií sa k vám vždy ústretovo postavia a hlavne komunikujú, neignorujú. Preto znovu vo voľbách s názvom „gospel vs. béčková komercia“ hlasujeme za voľbu č. 1.

Vzťahy z gospelu nezaniknú, keď už nie si na scéne

3.
Pri stretávaní sa s ľuďmi z rovnakého levelu produkcie hudby zistíte, že priateľstvá, známosti, či kontakty získané počas posobenia v gospel alebo worship music vznikli z čistej sympatie, úprimnosti a spoločného pohľadu na svet a veci okolo nás. Neboli na to potrebné podlizovanie sa, vypočítavosť, dotieravosť či – ako je to vo svetovej (niekde už aj slovenskej) pop music známe – rôznorodé návykové látky a iné „fajnové vecičky“. A tak hranie, produkcia a oddanie sa kresťanskej hudbe vám prinesie omnoho viac ako len pocit akéhosi bežného života hudobníkov. Zapíše do vašich životov aj tváre a telefónne čísla ľudí, ktorých váš život neprestane zaujímať, akonáhle už na scéne nie ste. (Týmto by som chcel pozdraviť napríklad Riška Čanakyho, Maťka Husovského, Vladka Straku a mnoho iných skvelých ľudí, ktorých mi desať rokov aktívneho „gospelovania“ zavialo do života).

Slová na záver

Zatiaľ sa neplánujem vrátiť späť na kresťanské pódiá (hoci ako šesťročný klávesák v skupine Peter Milenky Band som z nich vlastne nikdy úplne neodišiel). Spomienky na túto dlhú éru môjho života mám v srdci hlboko zapísané v priečinku s názvom „požehnaný čas“, ktorý Boh vo svojej prozreteľnosti asi pred rokom uzatvoril. B-Joey je mojím druhým projektom, ktorý však podľa mnohých ľudí stále dýcha akousi túžbou zmeniť svet v lepšie miesto pre život, a tak duch S2G Bandu v samotnom koreni nových skladieb stále žije. A možno to tak aj má byť. Možno sa človek meniť nemá. Ak, tak jedine k lepšiemu.

Váš
Jožo Bubnár

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.