hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Michal Foltín prešiel peklom závislostí. Dnes chváli Boha hip-hopom

Michal „Ezer“ Foltín vydáva po rokoch závislostí svedectvo o Božom uzdravení.

Predtým jeho život tvoril alkohol a drogy. Dnes vydáva cez hudbu osobné svedectvo o hlbokom Božom uzdravení a milosti, ktoré prišli do jeho života.

Michal si vo svojom živote prešiel Michal Foltín peklom závislosti. Alkohol, marihuana, extáza, durman, LSD, pervitín – spoločníci, ktorí vypĺňali každý deň. Boh sa však dotkol jeho srdca a Michal zažil obrátenie. Aj vďaka desaťročnej modlitbe vtedajšej priateľky nabral jeho život opačný smer. Dnes skladá piesne pre Boha a chváli ho v hiphopovom štýle.

Priatelia končili na odvykačkách, vo väzniciach alebo na cintoríne

Ako chalan videl víťazstvo v tom, že zohnal peniaze na cigarety, alkohol a drogy, alebo že mu rodičia či známi neprišli na klamstvo, ktorým sa obohatil. Škola mu nič nehovorila a komunikácia s rodinou bola obmedzená na „ahoj“ pri odchode a „čau“ pri príchode. Mnoho jeho priateľov skončilo na odvykačkách, vo väzení alebo na cintoríne.

Men with handcuffs

Boh prevrátil Michalov život naruby, vymodlila si ho Linda

Všetko sa obrátilo naruby, keď do Michalovho života vstúpil Boh. Urobil tak cez priateľku, terajšiu manželku Lindu. Tá sa 10 rokov modlila za muža, s ktorým by odovzdala svoj život Bohu a mohla chodiť do kresťanského spoločenstva, až napokon stretla Michala. „Začala mi z ničoho nič vravieť o Bohu a vydávať mi o ňom svedectvo. V tej chvíli som si pomyslel: S kým som sa dal dokopy? Ona je blázon, hoci krásny, ale úplný blázon“, priznáva Michal, ktorý si asi po pol roku života podľa seba začal uvedomovať vlastnú biedu a slabosť. „Ľuďom, ktorých som miloval, som iba ubližoval alebo ich využíval a takto som to už nechcel, začal som sa modliť. Jedného dňa som s vierou v srdci povedal: Bože, ja viem, že ty mi môžeš pomôcť.“ Bol to jeho začiatok cesty s Bohom.

Nie je profesionál, hudbou chce podávať svedectvo o skutkoch Boha

Životná zmena obrátila Michalov život o 180 stupňov vo všetkom, čo dovtedy konal, myslel či hovoril. Zmenou museli prejsť jeho kontakty a priateľstvá, ale najmä myslenie a pohľad na svet. „Začal som sa tešiť z každého nového rána. Dovtedy som len prežíval, no teraz som začal žiť. On našiel mňa, úbohého hriešnika, čo sa zamiloval do dievčaťa, ktoré sa desať rokov modlilo za Božieho muža. No toho musel prv Boh zo mňa urobiť, a tak si ju použil k tomu, aby som ho mohol spoznať osobne v intímnom vzťahu. Za to patrí Bohu sláva a česť na veky vekov,“ vyznáva Michal, ktorý si na tento účel použil aj hudbu. Tvorí vlastné skladby, ktoré sa ponášajú na rap a chválový worship hip-hop. Nie ako profesionál, ale ako človek, ktorý chce aj hudbou podať svedectvo.

Michal Foltín vyrozprával svoje príbeh v skladbe „Jedno malé dieťa“: 

Dnes sa Michal podľa vlastných slov pokúša na svet pozerať Božími očami a hľadať jeho vôľu, nie svoje sebecké ciele. Boh je preňho všetkým.Životná zmena pre mňa znamenala zomrieť sám sebe a nechať žiť vo mne Krista,“ zhŕňa intenzívne životné obdobie do jednej vety. Texty, na ktorých stojí Michalov rap a chválový hip-hop, sú akoby otvorenou knihou jeho života a podávajú svedectvo o Božom konaní. Zdôrazňuje, že vlastnú tvorbu nestavia na vychytaných rýmoch, ale najmä na posolstve.

Michal „Ezer“ Foltín ponúka možnosť voľne si stiahnuť jeho prvý album „Svetlo v tme“ (mixtape 2012).

Autor: Monika Tuková
Perexová foto: ©
Depositphotos.com/mihtiander
Foto: ©Depositphotos.com/wawritto

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.