hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Tento článok si určite neotvoríš. Máš slobodu.

Ak aj áno, určite ho nedočítaš.

Stovky podnetov, námetov, nadpisov, tém. Toľko sa nám ich mihne denne pred očami, keď sedíme za počítačom. Máme slobodu, a tak si vyberáme iba tie, ktoré čítať chceme a sú pre nás užitočné. Alebo nie?

Aj toto rozhoduje o užitočnosti či dobre každého dňa

Keď si otváraš desiatky článkov, robíš tak preto, že ťa zaujali. Témou, otáznikom, pútavou fotografiou. Máš slobodu tak urobiť. Nie je zlé rozširovať si obzory. Problém však nastáva, keď na konci dňa zistíš, že polovicu z nich si nemusel ani otvoriť. Ak by si ten čas strávil inak, povieš si, mohol to byť užitočnejší deň. I užitočnosť či dobro článkov, ktorými sa napĺňame, rozhoduje o užitočnosti či dobre dní, ktoré prežívame. Pritom ich nemáme neobmedzene.

V rámci rubriky „Pre život“ ťa dnes chceme povzbudiť, že aj vo veci výberu internetových obsahov môžeš byť slobodný. Nestačí mať slobodu, ktorú si už dostal do daru. Treba ju vedieť používať. Ponúkame ti päť povzbudení, že aj na weboch a sociálnych sieťach to ide. Pochádzajú z toho najlepšieho zdroja.

5 povzbudení pre zachovanie skutočnej slobody na internete

1.
Byť slobodným znamená nestať sa väzňom. Stávaš sa ním vtedy, keď konáš to, čo neskôr ľutuješ. Väzňom si vtedy, keď sa slobodne nerozhodneš pre to, čo ťa napĺňa najväčším šťastím, ale iba zaplní priestor v tebe a ukradne čas. Sloboda, ktorú dáva Boh, je väčšia ako lákavé a na prvý pohľad neodolateľné pozvánky, ktoré „musíš využiť“.
„Myslite na to, čo je hore, nie na to, čo je na zemi!“
/Kol 3,2/

2.
Otvoriť si okno prehliadača ťa nenúti sledovať a klikať na všetko, čo ti ponúka.
Nemusíš stíhať preštudovať celý obsah každej otvorenej stránky, mať prehľad o všetkom, čo vyskočí zo sociálnej siete. Práve naopak, ostaň slobodný a vyberaj si iba to, čo ťa ponechá sebou samým!
„Staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno.“
/Lk 10, 41b-42a/

3.
Sloboda nestačí. Treba sa ju naučiť používať pre svoj úžitok. Mať vydobytú slobodu a byť skutočne slobodným sú dve rozdielne veci.
„“Slobodno všetko.“ Ale nie všetko osoží. „Slobodno všetko.“ Ale nie všetko buduje.“
/1 Kor 10, 23/

4.
Virtuálny svet často prináša prekážky a skúšky, ktoré mimo neho nezažívaš a orientovať sa v ňom môže byť náročné. Aj tu sa však dá stáť nohami pevne na zemi. Nie je pravdou, že na internete si anonym, že tu ťa najbližší často nevidia, že tu môžeš mať druhú tvár. Všetko, čo robíš, sa natrvalo zapisuje do knihy tvojho života. Nemusíš schádzať z cesty – ak cestu dobra žiješ v reálnom svete, pokračuj v tom aj vo virtuálnom.
„Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života.“
/Jn 8,12b/

5.
Ak ešte stále čítaš tieto riadky, nadpis i úvodné slová dostali príučku. Zrejme ti tiež nie je ľahostajný život v skutočnej slobode, ktorú musíš objaviť ty sám. Pár povzbudení ťa jej isto nemôže naučiť, ale určite ťa môžu pozvať k hľadaniu ďalších. Kniha kníh ti ich ponúka neustále, len si na ňu musíš nájsť čas. Napríklad namiesto chvíľ túlania sa internetom. Možno aj preto, aby si sa nenechal zviesť žiadnou originálnou pozvánkou, ako to bolo aj v prípade tohto článku. Tentokrát však s dobrým cieľom.
„Ten, čo zostúpil, je ten istý, čo aj vystúpil ponad všetky nebesia, aby naplnil všetko. (…) aby sme už neboli malými deťmi, ktorými sem-tam hádže a zmieta hocijaký vietor klamlivého ľudského učenia, ktorý podvodne strháva do bludu. Ale žime podľa pravdy a v láske všestranne vrastajme do toho, ktorý je hlavou, do Krista.“
/Ef 4, 10, 14-15/

-lm-
Foto: Sylwia Bartyzel, Jeff Sheldon

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.