hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Oravský hrad. FOTO - oravskemuzeum.sk

Oravský hrad Vznikol nový film o legendárnej turistickej atrakcii

Oravský hrad a jeho priestory prezentuje nový film vo virtuálnej realite.

Vznikol v rámci projektu slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce a obsahuje autentické dobové scény, ktoré približujú život v minulosti. Návštevníci hradu si film budú môcť pozrieť cez špeciálne okuliare na virtuálnu realitu.

Myšlienka natočiť film vo virtuálnej realite vznikla s cieľom priblížiť hrad ľuďom so špeciálnymi potrebami.

„Oravský hrad je postavený na brale, terén je náročný a nachádza sa tu veľa schodov. Cez okuliare na virtuálnu realitu si návštevníci budú môcť pozrieť hrad a jeho hradné časti v jeho plnej kráse v obnovenej renesančnej budove, ktorú chceme sprístupniť osobám so špeciálnymi potrebami ešte túto letnú turistickú sezónu,“ povedala riaditeľka správcovského Oravského múzea Pavla O. Hviezdoslava Mária Jagnešáková.

3D filmom uchovali vzácne predmety pre ďalšie generácie

V rámci projektu vznikla aj skrátená 2D verzia filmu. Došlo tiež k digitalizácii historických odevov, ktoré pochádzajú z hrobiek Thurzovcov a Henkelovcov z Kaplnky sv. Michala. Celkovo zdigitalizovali päť odevov, ktoré pochádzajú zo 17. storočia a v súčasnosti sú vystavené v klimatizovanej vitríne v Klenotnici Oravského hradu.

„Cieľom 3D digitalizácie bolo, aby sme uchovali vzácne zbierkové predmety pre ďalšie generácie aj vo virtuálnom priestore. Oravské múzeum patrí do malej skupiny múzeí v rámci Európy, ktoré sa môžu pýšiť zbierkovými predmetmi takéhoto druhu,“ dodala Jagnešáková. Odevy sú prístupné na platforme sketchfab s krátkym opisom v troch jazykových mutáciách

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.