hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Gospel workshop Sneh a dážď neodradili, Colin Williams a domáci zbor postavili Oravu na nohy

Charizmatický spevák a lektor nadviazal na výnimočnú prácu združenia v predošlých rokoch. 

Na Galakoncerte nebola šanca ostať sedieť na stoličke. Charizmatický britský spevák a lektor Colin Williams a 35 spevákov predstavili ako jeden tím šou, ktorá spĺňala nielen najnáročnejšie technické atribúty, ale zasiahla priamo do srdca. Na piatom Gospel workshope v Trstenej to bolo vidieť aj na našich tvárach a rukách. Ešte aj dnes ma tie moje bolia od tlieskania.

Keď ma nechal spievať, vzrástlo moje sebavedomie

Všimla som si ju už minulý rok. Tiché dievča s jemnou červeňou a perfektnou angličtinou. Obdivovala som ju, pretože môj level angličtiny dosahoval úroveň vypýtania si lístka na autobus. Klára Marettová však prekladala myšlienky, rady a tipy talentovaného speváka, dirigenta Colina Williamsa so šarmom sebe vlastným. Tohto roku zažiarila na pódiu. Za sebou mala muzikantov, vedľa 35-členný zbor, pred sebou Collina Williamsa.

„Je to niečo úžasné. Naozaj som vnímala posun. Keď ma nechal spievať, tak to pozdvihlo moje sebavedomie. Je to zázrak, že som ho mohla spoznať. Je vtipný, charizmatický a obohacuje ma, ako Colin žije svoj život s Kristom“ prezradila Klára.

GW17_4

Nestálo to však len na nej, vďaka patrila v závere koncertu aj kňazovi Branislavovi Kožuchovi, Veronike Tarajovej, rodine Žemberyovej a mnohým ďalším. A tá torta pre všetkých vyzerala aj z približne 20 metrov naozaj chutne.

Ťažká cesta, novembrový večer, ale slnečné prostredie

Na minuloročný Galakoncert Gospel workshopu, ktorý už tradične organizuje občianske združenie V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže v Trstenej, sa mi nepodarilo dostať. V tomto roku som to už poňala ako výzvu. Je nedeľa večer, Donovaly sú zasnežené, Orava upršaná. Človek by automaticky predpokladal novembrovú apatiu. Pódium je prázdne, do koncertu ostáva necelá polhodinka.

GW17_2

Šero a ticho však v priebehu 15 minút vytláčajú ľudia. Je ich veľa. Organizátori pridávajú stoličky. Sadla som si dozadu vedľa rehoľnej sestry. Ideálne miesto na sledovanie reakcií publika. V duchu sa pýtam, čo si pre nich Colin pripraví.

GW17_3

Blahoslavená komunikácia, lebo ty vťahuješ poslucháča do koncertu a kontextu

Colin Williams vie, čo robí. Diriguje, pospevuje, ukazuje, poskakuje, gestikuluje. Zbor reaguje na jeho pohyby. Hýbe sa, tlieska, napodobňuje, usmieva sa. Radosť sledovať. Ešte väčšou je však jeho komunikácia s publikom. Na Galakoncerte ste nemali šancu sedieť potichu na stoličkách. Zapája publikum. Jednoduchými pokynmi oživuje koncert tlieskaním a spievaním publika. Už to nie je anonymná masa v prítmí.

Naživo požaduje zapnutie svetiel na publikum. Sú to muži a ženy s hlbokými či vyššie položenými hlasmi. Popevok Um-ba… ba… ba….ba….. si budem ešte dlho pamätať. Svoj hlas som zhodnotila ako vyšší… a mužský. Deti môžu tlieskať či napodobňovať vlak. Ten smeruje hore – k Bohu. Aspoň tak sa spieva v gospelovej piesni a tak to ukazujú aj speváci na pódiu. A aby som nezabudla. Počúvať Brita, ako sa snaží hovoriť po slovensky, ma robí hrdou. Som si istá, že aj Oravcov.

Chcú ľuďom pomáhať zažiť radosť i vstupovať do nej

Pred piatimi rokmi prišli nadšenci okolo kňaza Branislava Kožucha na myšlienku evanjelizovať cez gospelové tvorivé dielne pre mladých. „Chceme priniesť evanjelium ako radostnú zvesť, pomôcť ľuďom nielen zažiť, ale aj učiť ich vstupovať do radosti“ hovorí Branislav Kožuch. Pre inšpiráciu šli do Poľska, kde podobný formát už fungoval.

GW17_5

Tradičné slovenské gospelové piesne sú však odlišné od tých, ktoré priniesol Colin Williams. Branislav Kožuch hovorí, že spočiatku museli osloviť organizácie, ktoré už mali skúsenosti s podobnými formátmi. Poprosili ich o kontakty na lektorov. S veľkými odporúčaniami pozvali už minulý rok na Slovensko Colina Williamsa.

Slovenský lokál: O kom, o čom?

Na prvom mieste sú tieto víkendové dielne s koncertom na záver o Bohu. O tom, ktorý prišiel vykúpiť človeka a vstupuje do jeho života. Na druhom mieste sú ľudia. Speváci, ktorí prišli z viacerých krajín a tri dni strávili učením sa melódií v anglickom jazyku. Nuž, a Gospel worshop je aj o ľuďoch, ktorí uverili tejto myšlienke a venujú mu svoj voľný čas na úkor iného.

Mňa si Colin Williams získal jednou vetou. Keď som sa ho opýtala, či príde aj nabudúci rok, odpovedal, že len v prípade, že dojdem aj ja. Usmiala som sa a beriem to ako výzvu. Hmla, sneženie a dážď ma nezastavia.

Text a foto: Mária Trubínyová

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.