hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Pohľad z lanovky na Demänovskú dolinu, kde sa nachádza Jasná pod Chopkom - jedno z najväčších celoročných turistických stredísk na Slovensku. FOTO TASR-Martin Kubeľ

Petícia v Demänovskej doline Tvrdé slová aktivistov o megalomanstve developerov

Občianske združenie (OZ) pre Dolinu zverejnilo v stredu petíciu za okamžité zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline.

Spustilo ju v spolupráci s iniciatívou My sme les, Asociáciou prírodného turizmu a s podporou ďalších organizácií. Vyzýva v nej verejnosť, aby podporila dve požiadavky s cieľom zastaviť devastáciu prírody v Demänovskej doline.

„Ako obyvatelia Liptova a ľudia, ktorým dolina prirástla k srdcu, sme sa viac nemohli pozerať, ako si v Demänovskej doline devastujeme cennú krajinu, unikátny jaskynný systém, ohrozujeme podzemné vody, ktoré sami pijeme, a hlukom neutíchajúcej premávky prehlušujeme zvuky prírody. Áno, Demänovská dolina má byť miestom pre turistu či lyžiara, ale betónové mesto tu nemá miesto,“ zhodnotil predseda OZ pre Dolinu Pavel Herich.

Ponúkajú riešenie: Stavebná uzávera a nízkoemisná verejná doprava

Petícia adresovaná kompetentným orgánom verejnej moci ponúka konkrétne riešenia dvoch závažných environmentálno-spoločenských problémov v Demänovskej doline. V rámci problému rozsiahlej výstavby v doline ako súčasti Národného parku Nízke Tatry petičiari navrhujú vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery.

V rámci aktuálnych príprav nového územného plánu obce vyhlasovatelia petície požadujú zredukovať rozsah plánovanej zástavby na súčasný zastavaný stav. Pravidelne kolabujúcu dopravu navrhujú vyriešiť celoročnou nízkoemisnou verejnou osobnou dopravou.

Demänovská dolina: Megalomanstvo bez limitov a únosnosti

  „To, čo dnes vidíme v Demänovskej doline, nemá s udržateľným cestovným ruchom, ktorý očakáva každý zahraničný návštevník národného parku, nič spoločné. Holorubná ťažba, poľovnícke posedy, megalomanský rekreačný development bez akýchkoľvek limitov únosnosti sú neprijateľným javom a vysielajú tú najhoršiu správu o stave našej krajiny,“ zdôraznila Iveta Niňajová z Asociácie prírodného turizmu.

OZ pre Dolinu vzniklo v roku 2020 s cieľom prispieť za podpory verejnosti k riešeniam problémov ochrany prírody a neregulovaného turizmu v Demänovskej doline. Tá je jedným z prírodne najvzácnejších území Slovenska. Demänovské jaskyne predstavujú náš najdlhší jaskynný systém. V kaňone Demänovky sa nachádza vyše 300 jaskýň s dĺžkou 80 kilometrov.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.