hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Na snímke sú zbrane na oddelení balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR v Bratislave. FOTO TASR - Vladimír Benko/MV SR

Zbrane Amnestia pre Slovákov. Z trestného činu sa môžeme vykúpiť beztrestne

Od 1. novembra tohto roka do konca apríla 2021 bude platiť ďalšia zbraňová amnestia.

Jej zavedenie vyplýva z novely zákona o strelných zbraniach a strelive z dielne poslancov opozičného Smeru-SD. Novú legislatívu v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novelou sa má znížiť počet nelegálne držaných zbraní, ako aj prípadná identifikácia zbraní, ktoré mohli byť použité v súvislosti s trestnou činnosťou.

Právnou úpravou sa vytvorí časovo obmedzené obdobie, počas ktorého bude možné na ktoromkoľvek policajnom útvare odovzdať dobrovoľne zbraň kategórie A, B alebo C, ako aj strelivo do nej, za podmienky zániku trestnosti nedovoleného ozbrojovania.

Predkladatelia návrhu vysvetlili, že by tak mala zaniknúť trestnosť nedovoleného ozbrojovania tým osobám, ktoré bez povolenia držia zbrane alebo strelivo a v stanovenej lehote ich odovzdajú do úschovy Policajnému zboru.

Doteraz boli vyhlásené tri zbraňové amnestie. Počas nich sa celkovo odovzdalo 10.865 zbraní a 82.010 kusov streliva, medzi nimi aj zbrane z 19. storočia, ale aj z prvej a druhej svetovej vojny.

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.