hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Aj v zhone možno nájsť púšť a v nej Boha, zvoláva hĺbavým albumom Lucián Bezák

Desať piesní meditatívneho CD sa opiera o dielo známeho spisovateľa Carla Carretta.

Keď sa hlbokej a originálnej myšlienky chopí ostrieľaný muzikant, vzniká výnimočný výsledok. Presne taký sa podaril Luciánovi Bezákovi v podobe nového albumu. Hudobník, spevák, skladateľ a textár, ktorý okrem iného pôsobil v skupine AC+ a založil rockovú formáciu Sába, ponúka svoj nový sólový hudobný pohľad. „Chvíle s Carlom Carrettom“ majú meditatívny charakter so znakmi tzv. minimal music.

Kto pozná dlhoročné rockové dielo Sába, môže si povedať, že vzhľadom na charakter nový rozjímavý album nevytvoril jeho líder. Ale opak je pravdou. Kto skutočne pozná Luciána Bezáka, vie, že sa konečne narodilo čosi, čo túžil tak dávno vypovedať. Nielen obsahom, ale aj formou. Akýsi nový príspevok človeka, ktorý prešiel už množstvom ciest, pre každého, kto v zhone života potrebuje počuť to podstatné. Za pomoci sprievodu hudby, ktorá to citlivo a hĺbavo podporuje.

Album inšpirovalo dielo známeho rehoľníka Malých bratov Ježišových – talianskeho duchovného spisovateľa Carla Carretta (autor bestselleru Listy z púšte). „Carretto vo svojich dielach s chuťou hovoril o Ježišovi Kristovi v čase priaznivom i nepriaznivom až po cesty do ticha, do púští jeho ľudského i duchovného príbehu,“ približuje Lucián Bezák, ktorý si za predlohu k 10 skladbám na CD zvolil desať textov z knihy Kráčajme cestou lásky (vydal Lúč v roku 1996 ako výber myšlienok Carretta na každý deň). Piesne umocňujú duchovnú hĺbku týchto meditatívnych textov.

Album je ako balzam pre ľudí unavených dobou

Lucián Bezák albumom „núti“ poslucháča spomaliť a výberom tém pre uponáhľaných ľudí dneška triafa priamo do čierneho. Výber ústrednej myšlienky albumu, ktorej autorom je Carretto, vypovedá celý jeho zámer: „Všade môžeš nájsť púšť, i v meste. Ak vieš milovať, tak je to možné. Je to len trochu ťažšie. A nezabúdaj, že púšť neznamená neprítomnosť človeka, ale prítomnosť Boha.

lucian bezak carretto obal

Album tvoria skladby, ktoré Lucián Bezák nahral a naspieval sám v spolupráci s hudobníkmi, ako sú Miroslava Bezáková (flauta), Dagmar Bobulová (hoboj), Juraj Tomka (husle) a skupinou Gihon (vokály). Album vyprodukoval v koprodukcii s Brunnom Oravcom, ktorý realizoval nahrávku, mixáž a mastering v štúdiu Protools. Autorom dizajnu je Kamil Irbis. Album vyšiel vo vydavateľstve Tonada.

Kde si objednať CD?

Album si možno objednať emailom na adrese info@lucianbezak.com, alebo zakúpiť u kresťanských predajcov Kumran, Rosa, Zachej, ako aj cez iTunes a Spotify. Viac informácií o autorovi nájdete na jeho webovej stránke alebo na Facebooku.

Autor: -ig- / -ml-
Foto: Lucián Bezák
 

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.