hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

B-Joey: Talent, ktorý sa snaží ísť za hranice priemeru a škatuľkovania

B-Joey. Pod týmto menom žne bývalý frontman kresťanskej kapely S2G Band Jozef Bubnár výrazné úspechy v medzinárodnej pop-music.

 

Gospelová – komerčná hudba, chvály – obyčajný gospel, kresťania – neveriaci. Asi takto nejako zvykneme škatuľkovať a radikalizovať dianie v hudbe či umelecký život z pohľadu bežného kresťana praktizujúceho vieru (a počúvajúceho gospelovú hudbu). Z hľadiska rozlišovania dobra od zla je to v dnešnej dobe nesmierne potrebné. Na druhej strane, snaženia Jozefa Bubnára, bývalého desaťročného frontmana známej kresťanskej kapely S2G Band, všetky tieto radikálne separácie s akousi ľahkosťou prekonávajú.

Po nedocenení doma prišli výrazné úspechy v pop-music vonku

B-Joey, ako si Jozef po novom hovorí, má za sebou po rozpade kapely S2G asi jeden a pol ročnú drinu vo sfére pop music. Za tento pomerne krátky čas sa mu však podarili kúsky, nad ktorými by nechápavo krútili hlavami aj dlhoroční workoholici v hudobnom priemysle. Všetko to začalo v júli 2013, keď spoločne so svojím kamarátom Tomim Sučikom (známym z projektov SuperStar, Hlas Československa) nahral v štúdiu svoj prvý komerčný, „negospelový“ počin s názvom „Broadcast“ (Vysielanie). Po štyroch kresťanských albumoch, siedmich videoklipoch a desiatkach skladieb napísaných v slovenčine si povedal, že po negatívnych skúsenostiach s nedocenením umenia na Slovensku vyskúša šťastie na západe, a tak svoje texty po prvýkrát spriada v angličtine. Koniec koncov, v reálnom živote pôsobí ako učiteľ angličtiny na Cirkevnom gymnáziu sv. Františka z Asissi vo Vranove nad Topľou, takže v odbore cudzieho jazyka je doma. Skladba s úžasným klipom, nadupanou muzikou a chytľavou myšlienkou oslovila okrem iného aj najväčších pánov britského hudobného priemyslu natoľko, že túto pieseň v kategórii „pop“ a „music video“ vybrali medzi najlepšie skladby sveta a momentálne sa čaká, ako skončí v medzinárodnej súťaži hudobných autorov UK Songwriting Contest v Londýne.

Skladba Not afraid pre Jána Pavla II. medzi najlepšími v Európe

V januári tohto roku B-Joey opäť navštevuje svojho dlhoročného priateľa a famózneho hudobného producenta Randyho Gnepu v Studiu7 v Prešove, kde spolu spískajú ďalšie emotívne dielo. Skladbu „Not Afraid“ venuje Jozef svojmu najväčšiemu vzoru jeho mladosti – svätému Jánovi Pavlovi II., konkrétne na pamiatku jedných z jeho najznámejších slov pre mladých: „Do not be afraid!“ (Nebojte sa). Tá najprv putuje do New Yorku, kde v najprestížnejších hudobných štúdiách Sterling Sound dolaďuje jej výsledný zvuk (master sound) Mr. Tom Coyne (Adele, James Arthur, Taylor Swift). Následne na známom európskom festivale Carpathia v poľskom Rzeszówe získava ocenenie „Najlepšia kompozícia festivalu“ a naviac si B-Joey s kapelou odnáša celkové druhé miesto v rámci toho najlepšieho, čo Európa vyprodukovala.

B-Joey medzi 5 najlepšími piesňami na celosvetovej súťaži „Song of the Year“

V máji drží „bývalý gospelák“ v rukách novú pieseň s dojemným videom venovaným podpore mieru na Ukrajine. O video k „Humanity“ (Ľudskosť) sa už po druhýkrát postaral šikovný vranovský režisér Aďo Jenčo so svojou partiou CubeArt Pictures a celkový efekt z neho bol taký silný, že naša najsledovanejšia televízia videoklip odvysielala spolu s reportážou v hlavných správach. V októbri skladba zaujala porotu americkej celosvetovej súťaže „Song of the Year“ (Alicia Keys, Lenny Kravitz, Gwen Stefani, Steven Tyler) natoľko, že v kategórii „pop“ ju v danom turnuse zaradili medzi 5 najlepších songov na svete.

Do konca roka sa B-Joeymu podarilo skomponovať ešte dve skladby. „The Positive SymFUNy“ (Pozitívna symfónia) burcuje k radosti a vďačnosti z každého dňa a najnovšia pieseň „What We Miss“ (Čo nám chýba) bola pred dvomi týždňami odprezentovaná na portáli tvnoviny.sk. V spolupráci s indickými filmármi vytvoril Jožkov dobrý kamarát a talentovaný režisér Laco Rychtárik drsné, no zároveň mrazivé video o dopade nezodpovednosti na životy mladých ľudí. Drogy, smrť, no paradoxne na konci i nový začiatok. To všetko zavŕšilo už v piatej B-Joeyho skladbe jeho snahu prinášať svetu hudbu, ktorá nie je o plytkých textoch a povrchných klipoch. Autor totiž pevne verí, že hudba má omnoho vyššie poslanie a dokáže meniť myslenie, motivovať k veľkým činom či prinášať dobrý pocit.


Či si už tvorbu Jozefa Bubnára zaradíte medzi kresťanskú, nadväzujúcu na odkaz známych piesní jeho predchádzajúcej kapely S2G Band, alebo komerčnú hudbu, jedno je potrebné uznať. Posolstvo jeho skladieb je dostatočne silné na to, aby si v ňom každý našiel to, čo potrebuje. Kresťan/neveriaci, starý/mladý, chlapec/dievča. Držíme mu prsty, aby jeho kresťanský duch spievajúci z každej skladby prinášal vo svete pravé hodnoty, radosť, pokoj a ten správny „swag“ moderného veriaceho človeka žijúceho v realite.

Autor: ig/bj
Foto: Archív Jozefa Bubnára

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.