hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Festivalové prázdniny cez víkend uzavrie Hontfest v Dudinciach

Viac ako 1200 návštevníkov očakávajú organizátori Hontfestu počas priaznivého počasia.

Už túto sobotu naplnia účastníci Hontfestu amfiteáter v kúpeľnom mestečku Dudince na juhu stredného Slovenska. Vychutnať si môžu kapely F6, Timothy, Bcc Worship, Espé a mnohé ďalšie. Novinkou druhého ročníka bude diskusný stan.

Hontfest je kresťanský festival zameraný na prinášanie atmosféry neba medzi ľudí. Túžime, aby ľudia zažívali nebo už tu, na zemi, tak, ako sa aj modlíme „ako v nebi, tak i na zemi“. Chceme ľuďom priblížiť Boha cez hudbu, tance, divadelné scénky, svedectvá, rôzne zábavné a duchovné aktivity,“ hovoria organizátori Dominik Belica a Peter Kováč z multigeneračného spoločenstva Sion s tým, že chcú „rozhlásiť zo striech, že On je živý„.

Na začiatku bolo video

Prvý ročník vznikol ako reakcia na video zo sociálnej siete youtube. Peter Kováč to vysvetľuje slovami, že v októbri 2015 počul svedectvo Braňa Letka o prenasledovaných kresťanoch. Veľmi sa ho to dotklo a na záver Braňo povedal, že víziou Lamačských chvál je prinášať ich do každej dediny či mesta na Slovensku. Petra Kováča sa tieto slová tak dotkli, že keď sa porozprával s rovnako zmýšľajúcim Dominikom Belicom, rozhodli sa pre open-air festival. Rozhodnutie padlo na neďaleký amfiteáter v Dudinciach.

Pomáha takmer každý

Pre mnohých v Honte sú chvály len pekným koncertom. Nosnou myšlienkou Hontfestu je však „V mene Otca“. Každý pomáha svojou troškou. Veľkú službu robia aj sociálne siete. Mladí zo Spoločenstva Sion vytvorili promo video, festival má vlastnú facebookovú udalosť, vizuálne sa prezentujú aj na Instragrame či vlastným webom. Ako sa hovorí, niet nad ľudský kontakt. Len jedno z organizačných stretnutí v auguste navštívilo viac ako 25 ľudí rôznych vekových kategórií. A to je na Hont veľmi pozitívne číslo.

Novinkou budú diskusie

Hontfest tento rok ponúkne aj diskusný stan so zaujímavými hosťami. Predstavia sa zástupcovia kresťanských cirkví ako generálny vikár Mons. Branislav Koppal či evanjelický biskup východného dištriktu Slavomír Sabol. Na pódium prídu aj kňazi či politici. Diskutovať sa bude o kresťanoch v politike, cirkvi zvnútra. Na svoje si prídu aj tí, ktorých zaujíma život chválových kapiel a ich lídrov. Okrem programu na hlavnom pódiu sa pre deti budú rozvíjať atrakcie mimo hlavného prúdu návštevníkov. Tie sa určite potešia skákacím hradom, lukostreľbe či tvorivým dielničkam.

hontfest karticka 17

Pre veriacich, či neveriacich?

Niektorí si možno povedia: “Tu na juhu sa toho deje málo, idem sa teda pozrieť!” Iní možno prídu cielene. Či zo zvedavosti, či zámerne, program Hontfestu postavili usporiadatelia tak, aby oslovil všetky vekové kategórie. Dudince sú kúpeľným mestečkom, takže výzvou pre organizátorov bude spojiť hľadajúcich všetkých denominácií na ceste za Bohom.

HONTFEST sa koná v sobotu 2. septembra od 13:00 na Amfiteátri v Dudinciach. Viac informácií možno nájsť na webovej stránke a na Facebooku.

Autor: Mária Trubínyová
Obrázok, plagát: Hontfest

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.