hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

Felix Ján Tkáč počas koncertu v rámci turné Felice 60, 30.9.2018 v Štiavniku. FOTO: MIchal Hirko

Legendy gospelu Film o koncertnom turné: Šesťdesiatnik Felix Ján Tkáč sa dočkal po dvoch rokoch

Roky jeho úspešného pôsobenia na hudobnej scéne ho zaradili medzi legendy kresťanskej hudby na Slovensku. Desiateho augusta 2018 oslávil kapucín Felix Ján Tkáč šesťdesiatku. Spolu s kapelami Kapucíni a Felice absolvoval v priebehu októbra 5 hudobných vystúpení. Navštívili Štiavnik, Pezinok, Bratislavu, Trebišov a Prešov.

Pri tejto príležitosti vznikol dokumentárny film „Šťastný muž Felix“ z dielne vydavateľstva Cavolo. Približuje hudobné turné Felice 60, ktoré sa uskutočnilo na jeseň 2018.

„Začalo to tým, že Mišo sa ma opýtal, čo s tým chcem robiť. Že tohto roku je 60-ka, treba rekapitulovať. Prvé, čo mi neskromne prišlo na um, že by mohla vyjsť kniha. Kniha rozhovorov. Všelikto už vydal knihu. Aj speváci, keď mali 50-ku, 60-ku. Hovorím si, kto vie, koľko tu toho ešte prežijem, tak tu aspoň niečo ostane. Vôbec mi nešlo o slávu. Skôr obohatiť ľudí niečím z môjho života.“

Felix Ján Tkáč v doprovode Martina Husovského v Prešove počas turné Felice 60. FOTO: Michal Hirko

Autor knihy Pišta Vandal Chrappa bol zároveň moderátorom koncertov, kde biografickú novinku s názvom Kapucín Felix Misionár Božieho Milosrdenstva predstavili. K jeho bonmotom sa pripojil aj provinciál kapucínov a zároveň bubeník kapely Kapucíni Norbert Pšenčík, ktorý počas prípitku citoval ich zosnulého vtipkára z kapely.

„Pri takýchto príležitostiach si vždy spomeniem na Stanleyho, ktorý zvykol hovoriť, že keď doma pije, žena mu nadáva, ale keď pije s Felixom na pódiu, tak mu všetci tlieskajú.“

Keď sme zahrali prvé tóny, v dave sa začali zdvíhať magnetofóny

Kapucín a kňaz Felix Ján Tkáč začal hudobne pôsobiť so svojim bratom Ondrejom v 80-tych rokoch minulého storočia. V tom čase svoje skladby prezentovali výhradne počas sv. omší alebo pútí. Pamätnou je národná púť v Šaštíne, kde po prvý raz predstavili svoje, dnes už zľudovené hity ako Mária Matka a Pán je so mnou. Felix si na tie časy spomína takto:

„Bazilika bola na prasknutie. Keď sme zahrali prvé tóny, v dave sa začali zdvíhať magnetofóny. Ľudia si nás nahrávali a po návrate domov sa naše piesne učili, až sa stali súčasťou ich repertoárov.“

Prvú oficiálnu nahrávku bratov Tkáčovcov vydalo vydavateľstvo Cantate pod názvom Kapucíni To je život. Po nej prišli ďalšie hudobné nosiče. Dnes ich má Felix Ján Tkáč na konte už viac ako 20.

Felix znamená Šťastný

Byť súčasťou projektu, ktorý rekapituluje uplynulých 60 rokov je špeciálna výsada. Všetci, ktorí sa hudobného spomínania zúčastnili, si okrem pútavého čítania odniesli aj dobrý pocit zo správne investovaného času. Šťastný jubilant to hodnotí takto:

„Koncerty sa mi páčili. Drobné chyby sa robia všade. Robil som ich nielen ja, ale aj chalani v jednej či druhej kapele. Ale atmosféra bola super. Teším ma, že ľudia ma majú radi. Je úžasné, keď ťa majú ľudia radi. Kto môže byť šťastnejší ako ten, kto je milovaný?“

 

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.