hľadáme hodnoty
v hudbe i spoločnosti

GT 2016: Aké boli mužské finálové vystúpenia? (reportáž)

Prinášame prvý reportážny návrat k Veľkému finále Gospeltalentu 2016.

Mužskú sólovú kategóriu otvoril Kiko Balco z Novej Bane. Dvadsaťdvaročný eRkár v zákulisí neprejavoval ani najmenšie známky trémy. Znepokojovalo iba choré hrdlo, no jeho vystúpenie to neovplyvnilo. Gitarový samouk ponúkol publiku a porote svoju folk–popovú skladbu Radosť bláznov, ktorá priniesla do Auly Jána Pavla II. radostnú, až domácku atmosféru. Priznal, že to nie je jeho prvé vystúpenie a napriek tomu, že nevyhral, bude pokračovať v tvorbe. Kikova stratégia spočíva v prinášaní posolstva stráviteľným spôsobom aj pre neveriacich.

Foto: Martin Buzna
Kiko Balco vystúpil vo finále GT 2016 s piesňou Radosť bláznov

Ťažkú úlohu prvého vystupujúceho porota ocenila pozitívne. Diane Rauchovej sa páčila jeho bezprostrednosť a spôsob, akým priniesol radosť publiku. „Je to taká ľahučká chuťovka, ktorá ma baví,“ povedala počas hodnotenia.

Sima Martausová vystúpenia finalistov prežívala s nimi. Už pri prvej piesni priznala, že má väčšiu trému, ako samotní súťažiaci. „Keď si sa sem postavil, začala som sa báť, ale ty si to všetko zahnal svojím úsmevom.“ Simona svoje sympatie neskrývala a povedala, že sa našla už v samotnom názve piesne Radosť bláznov.

Foto: Martin Buzna
Druhé miesto v mužskej kategórii súťaže Gospeltalent 2016 obsadil Kiko Balco

Druhým finalistom a zároveň víťazom sa stal Vlado Régas z Veľkých Loviec. Skladať začal v puberte, keď sa učil hrať na gitare. „Je to pre mňa prirodzené, nemôžem ani inak. Moje piesne sú reakcia na to, čo prežívam a je to môj spôsob sebavyjadrenia a modlitby,“ otvorene priznal.

Piesňou Budeme kráčať vyrozprával publiku skúsenosť s bezmocnosťou v čase púšte, keď sa dvíha vietor a pre piesok v očiach človek nič nevidí. Porotcu Richarda Čanakyho oslovila úprimná túžba skryť sa v týchto chvíľach do Božieho náručia. „Ťažko posudzovať tvoj výkon, lebo to na mňa hlboko zapôsobilo. Tvoja pieseň je mi veľmi blízka a vyjadruje, že aj veľký chlap sa potrebuje ukryť v Božom náručí, kde bude doma,“ zhodnotil vystúpenie.

Foto: Martin Buzna
Vlado Regás ovládol Gospeltalent 2016 v kategórii spevák

Diane Rauchovej sa páčila kompozícia a celkový súzvuk piesne, ktorá v sebe niesla iskru. Martin Husovský zasa ocenil čistý spevový a civilný prejav, napriek intonačne náročnej skladbe. „Na nikoho sa nehráš, a to veľmi oceňujem.“

Foto: Martin Buzna
O víťazoch Gospeltalentu 2016 rozhodla porota v zložení Martin Husovský, Sima Martausová, Diana Rauchová (na snímke sprava) a Richard Čanaky

Obe vystúpenia publikum ocenilo veľkým potleskom. Napokon však porota rozhodla, že Vlado Régas bol o čosi lepší. Vlado počas prvej reakcie na víťazstvo povedal, že je spokojný a ďakuje Bohu, rodine aj hlasujúcim. Najbližšie ho čaká profesionálne nahrávanie skladby, vystúpenia na letných festivaloch Lumen a Campfest a jesenné turné všetkých víťazov Gospeltalentu 2016.

Autor: Monika Ostrovská
Foto: Martin Buzna

Nestíhate si prečítať všetky články, ale chcete zostať v obraze? Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je nechať nám svoj e-mail a my vám pošleme vždy čerstvý výber najdôležitejších textov o dianí v hudbe i spoločnosti.
Poďte na to:

Máte pre nás tip na dobrý článok zo sveta hudby alebo spoločnosti? Sem s ním! Najlepšie tipy radi spracujeme.